Nemzetközi Wesnoth Torna

Solymos:

"Nyilván amelyik csapat a végére a legtöbb kört nyeri, a Tornát is megnyeri."

A legfelső posztból kiderül.

Horus képe
Horus
Adminisztrátor
Magyar Bajnok 2009
Magyar Bajnok 2013
Magyar Bajnok 2015
Csatl.: 2007. 04. 24.
Hely: valamilyen bazárban, nem néztem meg elég alaposan

Oké értem, és hány kör van??? bocsi:(

Solymos Réka képe
Solymos Réka
Csatl.: 2013. 07. 11.
Gondolom mind a négy csapat játszik a többivel, tehát értelemszerűen a magyar csapat 3 kört játszik le visszavágók nélkül (lengyelek, olaszok, oroszok). Egyszerűbben: Összesen hat kör van, ebből mindig kettő megy egyszerre, a magyarok, hiába vagyunk félistenek ( Laughing out loud ), egyszerre a kettőben nem tudunk játszani, ergo 3 kör. Horus, javíts ki, ha tévedek.
Legyenek inkább becsületes ellenfeleim, mintsem becsvágyóak, és nyugodtabban fogok aludni éjszakánként.
scharon képe
scharon
Szerkesztő
Csatl.: 2015. 05. 17.
Hely: Morogor

KÉSZ a 2016-évi Nemzetközi Wesnoth Torna egyesített, 4-funkciójú, összetett logója ! Party

Használjátok digitális szeretettel, éljen az Inkscape, május elseje és ti, és én, mert megcsináltam, és a wesnoth, mert abból csináltam. Na ezt is megcsináltam, én annyi mindent csinálok, hogy csináló lettem. Tongue

CsatolmányMéret DownloadsLast Download
2016_iwt_logo_890px_hun.png 1.7 MB soha
2016_iwt_logo_890px_ita.png 1.7 MB soha
2016_iwt_logo_890px_pol.png 1.7 MB soha
2016_iwt_logo_890px_rus.png 1.71 MB soha

írta Jf. Tasz, Wesnoth-i Üdvözlettel Wink A Nagy-Óceán Járójának kapitánya Star
a 2013-as és a 2015-ös MWB bírója-szervezője és a Facebook kezelője

Jf. Tasz képe
Jf. Tasz
Adminisztrátor
Szerkesztő
Csatl.: 2010. 05. 15.
Hely: Nagy-Óceán, hajófedélzet, kapitányi lakosztály

Hogy éljek még a köbgyökök alatti integráltásgban...

GIF !

2016_iwt_logo_890px_round_hun-pol-rus-ita.gif 1.87 MB soha

írta Jf. Tasz, Wesnoth-i Üdvözlettel Wink A Nagy-Óceán Járójának kapitánya Star
a 2013-as és a 2015-ös MWB bírója-szervezője és a Facebook kezelője

Jf. Tasz képe
Jf. Tasz
Adminisztrátor
Szerkesztő
Csatl.: 2010. 05. 15.
Hely: Nagy-Óceán, hajófedélzet, kapitányi lakosztály

Greatings from Russian team! =)

Please contact us for matching games. You can also find us in official thread of the tour, but skype is short way for planning matches with us.

nick - skype

• igorbat99 - igorbat99
  • Kral - alex_k_g
  • vandal - vandal.a
  • py6aka - svarojiz
  • diomed - jeka.diomed
  • ReNoM - renom7
  • mechANIC - mechpanica
  • MasterBao - bel.den
  • Doll - none

Good luck and have fun!

P.S. Sry if i flooded this topic  =x

py6aka képe
py6aka
Csatl.: 2016. 09. 26.

Ide is kiírom, hogy a többiek is tudjanak róla:
Kezdetét vette a harmadik kör, ezúttal az olaszokkal játszunk. (Bár még tart a harc az oroszokkal is.) A beosztás:

Yuzir - Krogen
Regno-Bello - ikomizo
Daire - yanosz
gnidoaL - Nymmel
Ammazzalepri - szdik570
marico - Sahblabla
frafra - Berez
Gravellu - Solymos
draghen - Horus

"A lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep." - Tywin Lannister

Krogen képe
Krogen
Magyar Bajnok 2014
Magyar Bajnok 2016
Szerkesztő
Csatl.: 2012. 08. 09.

Basszus. Ha még egyszer perzsekénnyel leszek törvénytelen ellen, kb. a 3. körben fel fogom adni-

yanosz
Szerkesztő
bajnokság szervező
Csatl.: 2009. 02. 17.
Hely: itt

Na látom megint 4 győzelme van az ellenfélnek, nekünk meg... 2.

https://www.youtube.com/watch?v=sK2PM36OaMs

Egyszóval húzzunk bele.

"A lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep." - Tywin Lannister

Krogen képe
Krogen
Magyar Bajnok 2014
Magyar Bajnok 2016
Szerkesztő

Basszus. Ha még egyszer perzsekénnyel leszek törvénytelen ellen, kb. a 3. körben fel fogom adni-

Szevasz-tavasz már megint van egy vad elméleted, és gyenge játékkal akarod igazolni magad előtt ahelyett, hogy tényleges azt néznéd, hogy mit csinálhattál volna jobban. A perzsák az egyetlen nép, akikkel szikrányi esélye se szokott lenni egy támadó szellemű első hat körnek; bármit kap ellenfélnek, az az egyetlen dolga, hogy becsületesen védekezzen, semmi másra nem kell odafigyelnie. Ehhez képest vettél egy darab harcost meg egy darab szembeszállót, a többi mind törékeny áru. Az nyuszifül! Aztán mikor megláttad az ellen faját, égetőt vettél, ismét védekezésre alkalmatlan. Majd ahelyett, hogy hagytad volna, hogy átmenetileg legyen egy kis öröme és faluelőnye, ami még mindig vállalható lett volna, inkább nekikestél éjszaka és fel is szecskáztak, mint annak a rendje. Pedig ez egy elég gyógytornás roham volt diomed részéről, az az első körös naga legalábbis magyarázkodásra szorul.
Én igazán nem aláásni akarom a csapat morálját, de dohogni csak pontosan, szépen, ahogy csillag megy az égen, úgy érdemes, különben hosszútávon magunknak ártunk vele.

Na látom megint 4 győzelme van az ellenfélnek, nekünk meg... 2.

https://www.youtube.com/watch?v=sK2PM36OaMs

Egyszóval húzzunk bele.

szdik570 már gyakorlatilag nyert, csak be kell fejeznie, Sahblabla pedig megérzésem szerint hozni fogja a negyediket. A MasterBao vs Berez lesz a döntő meccs, nagy show-nak ígérkezik.

Illetve friss hír: ma 14:00-kor kezdődik a draghen vs Horus, várjuk a nézőket szeretettel.

Horus képe
Horus
Adminisztrátor
Magyar Bajnok 2009
Magyar Bajnok 2013
Magyar Bajnok 2015

Én nem láttam yanosz meccsét (még). De mentségére legyen mondva, hogy Caritas kétségtelenül a lengyelek, diomed pedig az oroszok legerősebb játékosa. Szóval ellenfelek terén mindig sikerült kifognia a legkeményebbet.

Sahblabla ellenfelét nem ismerem, szdik570 meccsén akkor megnyugodtam, és szerintem Berez is verni fogja MasterBaot. Többször is ladderoztam vele, hát, nem egy félelmetes ellenfél.

De akkor ezek szerint esélyünk van visszajönni négykettőről, figyeljünk oda és kérek mindenkit, hogy mellőzzétek a "háromdzsidás" szerű taktikákat, mert azok annyira dupla vagy semmi hazárdírozások, amit most nem engedhetünk meg magunknak.

Krogen képe
Krogen
Magyar Bajnok 2014
Magyar Bajnok 2016
Szerkesztő

Igen én is magamra fogadnék, pedig vér még nem folyt a meccsen. Milyen szép, hogy akár így is el tud dőlni egy mérkőzés.

szdik570
Magyar Bajnok 2011
Szerkesztő
Csatl.: 2009. 01. 12.

A mára tervezett meccsem elmarad mechanic ellen , az ellenfélnek váratlanul közbejött vmi. Talán pénteken sikerül összehozni.

szerk: legközelebb az időpontos helyre írom ígérem :D 

mindenkori volt  Wesnoth-ügyi (korrupt) államtitkár-helyettes úr, (Knalgába száműzetettve folyó hó 32.-én)

Sahblabla képe
Sahblabla
Szerkesztő
Csatl.: 2013. 10. 26.
Hely: van hogy otthon, de van hogy nem

Nymmel kért elemzést a gnidaoL elleni meccséről, hogy mit és hol csinálhatott volna jobban, amit most tálalok is. (Itt a link a meccshez.)

4) Egy lovat kivittél 2,21-re, a pálya szélére. Amennyire lehet, tarts mindenkit középen ezen a pályán, hogy bármerre el tudj mozdulni.

6) A vásárolt mágus túlzottan hátul van a várban. Ha a hatodik körben vetted meg, akkor már tudnod kell, merre fogsz kitámadni nappal.

7) Ez egy nagyon reménytelen támadás volt az ellenfél részéről, megérdemel minden egységvesztést, ami ebből következik... Itt kihagytál egy nagyon jó ellentámadási lehetőséget, két parittyást bekeríthettél volna és vagy harcra kényszeríted knalgát nappal, vagy áshatja nekik a gödröt.

9) Végül csak beleállt az ütésbe ismét, úgy kell neki.

10) Egy gyors lovat kellett volna tenni 9,26-ra (pont elér 3,20 faluba gyógyulni, miután tankolta a támadást) és 10,29-re, és akkor nem tud bekeríteni. Egy körrel tovább tartod a falut és elvonod a haderejét északkeletről, ahol hajnalban fogsz támadni.

11) Ismét azt tudom mondani, hogy lovakat középre. Sakk-analógiával élve a huszárt is a pálya közepére kell kivinni, hogy több mezőre tudjon lépni! Illetve mindig csak egy mezővel maradj kívül a támadásán, hiszen bármi jön, el fogsz tudni előle futni, viszont legalább tudod, mi közelít.

12) Itt már tolnod kellett volna mindent előre. Ha el is ér pár kóbor egység, nem tud támadni, mert ráhajnalodik. Így te érsz oda későn.

14) Vívóval és lándzsással ugyanoda léptem volna, de a griff csépelését nem éreztem szükségesnek. A mágusod 30-ban viháncol, megölhetetlen, és ő befejezi a griffet következő körben.

15) 15,12 lovas öli a griffet, 21,8 lovas támadja a tolvajt 24,14-ről. Ha megöli, akkor dzsidás az orvvadászra és ha csak egy megy be a kettőből, akkor vívó 22,16 várból kivégzi. Ezzel elvágod a vezér hazaútját és sínen vagy. Ha a lovas nem öli meg a tolvajt, akkor tettem volna egy próbát és a sérült lándzsást belevágom a vezérébe. Ha egy lándzsaszúrás bement, akkor belevágom a lovat is, 49% vezérkill, további 42%, hogy egy találat bemegy. Ha meghal a dzsidás, akkor mágustól kell egy háromból kettő, ha annyira nincs szerencséd, és csak 1 a 3-ból, akkor egy vívót még mögé tudsz vinni és egy 4-ből 2-vel megölöd. Ez a tökös verzió. A biztonsági játékhoz a két lovassal támadom először 19,18 mennydörgőt, valószínűleg sebzek 21-et. Aztán 21,8 lovas megöli a griffet, a mágus 24,14-ről lekapja a tolvajt, dzsidás nekimegy az orvvadásznak, ha 2/2 akkor örülünk, ha 2/1, akkor vívó ugyanúgy mögémegy és kivégzi. 23,14 lándzsás elfoglalja 26,17 falut, egy másik üti a parittyásat, a harmadik meg nekimegy zátonyról a vezérének. Baloldal meglódul. Röviden szólva itt megadhattad volna neki a kegyelemdöfést, kár volt elrohanni.

A továbbiakban nagyjából jó voltál, ő meg 6 őrrel érthető módon nem sok agressziót tudott felmutatni. Azért ez a vezérkill-kísérlet elég tragikusan sülhetett volna el az iszonyú mák nélkül - a tizenötödik körben volt egy 70% körüli esélyed rá, az nem kellett, most meg majdnem megöletted rajta három lándzsásodat.

Horus képe
Horus
Adminisztrátor
Magyar Bajnok 2009
Magyar Bajnok 2013
Magyar Bajnok 2015

Köszönöm a részletes elemzést Smile. Tényleg sokban hozzájárúl a fejlődésemhez Laughing out loud

NymmeL képe
NymmeL
Szerkesztő
Csatl.: 2013. 04. 14.

Én is köszönöm Horusnak a részletes ledorongolást, valahol biztos igaza van, bár nem látom, hogy random faj ellen egy jókora térképen miért hiba surranót venni az 1. körben.

A falu átadásban, éjszakai visszavonulásban is persze igaza van, de ugye 4 falut kellett volna átengednem 2 körre, az ugye 20 arany vs 48 arany bevétel, ekkora térképen esélyem sem lett volna felérni nappal támadásig, következő éjszaka még nagyobb létszámfölénnyel jött volna.

Szóval minek kínlódjak 25-30 körig, egyre reménytelenebb helyzetben? Egyetlen esélynek azt látom, ha erősen mínuszos a randomja akkor, amikor még kevés az egysége. Nem jött be, sok egységnél még kisebb lett volna erre az esély.

Kicsit más.

Nem hiném, hogy ennek a játéknak a korai rush-ról kellene szólnia, a tapasztalt játékosok eléggé tökélyre fejlesztették, csak így nem nagyon alakul ki játék. Aki erre alkalmas fajjal van megindul, aztén lesz ami lesz.

yanosz
Szerkesztő
bajnokság szervező

Láttam a meccset és Horus pártjára kell állnom.
Számos felállás van, ahol az egyik oldal komoly hátrányból indul. A Perzsekények vs Északiak nem tartozik közéjük. (Sőt ha egy oldalt mondanom kéne, ami talán előnyben van, azok a Perzsekények lennének.) Pályától függően esetleg támadhat könnyebben az egyik fél, de itt a felállás nem fogja eldönteni a meccset, csak a szerencse és a játékosok. Viszont továbbra is, diomed talán az oroszok legjobbja.
Továbbra sem baj, ha valaki veszít, küzdjünk ahogy tudunk, hozzuk ki a legtöbbet a helyzetből, a tanácsokra meg figyeljünk oda.
És igen, én is rühellem a rushokat! Teljesen megöli a játékot, az egyik fél korán lerohan, a szerencsén múlik az egész. Nem is adunk rá lehetőséget, hogy ne a mázli döntsön, hanem hogy ki hibázik nagyobbat vagy többet. (Csak ugye pár felállásban sajnos a rush az egyik félnek alapkövetelmény, ha nyerni akar.) Ezért nem preferálom többek között a "Háromdzsidás" és a "Tündefelderroham" stratégiákat. Olyan értelmetlenek, mint az amerikai párbaj.

(A Nemzetközin eddig elért eredmények alapján, ki mikor győzött/veszített, eléggé meglátszik, ki látogatja rendszeresen a hivatalos szervert. Szóval érdemes ránk hallgatni.)

Krogen képe
Krogen
Magyar Bajnok 2014
Magyar Bajnok 2016
Szerkesztő

Ha két kiváló játékos mondja, akkor van benne valami. A toborzás tényleg nem lehetett valami ütős, gyorsan fel is mentem a hivatalosra tapasztalatot szerezni. Szerencsém volt, pont diomed játszott perzsikkel, tényleg jobban toborzott nálam. Ezzel együtt szemernyi esélye sem volt egy elég szűk pályán az északiak ellen, pedig derekasan védekezett. Ki is húzta kb. 20 körig. Érdekelne, hogy kellett volna csinálnia? Komoly hibát szereintem nem csinált és a random sem borult fel.

yanosz
Szerkesztő
bajnokság szervező

Utólagosan elnézést kérnék yanosztól, ha az őszinteség bárdolatlanra sikeredett, de mindenképpen fel akartalak rázni az apátiából, mert az a csapatnak se jó, meg te is megutáltatod magaddal a játékot.

Nem a perzsa surranóval van a baj, az a pálya méretéből adódóan indokolt. A kettőt, ahogy Krogen útmutatójában is áll talán, érdemes elkerülni, ha egy mód van rá, de egy darabbal nem lehet melléfogni. A baj a másik hárommal volt.

A szurkálós gyík egy nagyon speciális egység. Szerepét tekintve csak a középjátéktól fogva tud igazán érvényesülni, mert az első nap még nagyon sok hely van a manőverezéshez a pályán, ezért nincs szükség a képességére. Ami a védekezési képességét illeti, a matematika segítségéhez fogunk fordulni. Hasonlítsuk össze egy szembeszállóval!

Gyíkkal akkor érdemes első este védekezni, ha az ötödik körben hozzá tud járulni egy olyan formációhoz, hogy 60%-on üljön és ezzel megakadályozza, hogy a védőt bekerítsék, vagy ő maga védekezik 50%-on, elviszi a balhét és kiiszkol az ostromgyűrűből valami olyan úton, ahol az ostromlók nem érik be. Ekkor ugyanis a roham egy teljes kört késik a hatásával és ez elég kell, hogy legyen a nemzethalál elkerüléséhez. Az utóbbi egy ritkán megvalósítható eset, kell hozzá némi előre tervezés, de ezt nem csinálja utána semmilyen más egységed. Az előbbivel viszont van egy kis bökkenő. Tételezzük fel, hogy (szigorúan a tudomány érdekében) öt erős ork közkatona semleges napszakban megtámad egy szembeszállót, egy másik öt közkatona meg egy szurkagyíkot (azért közkatonákat nézünk, mert a seregek zömét vágóegységek teszik ki, meg hát tízes sebzéssel könnyű számolni). A szembeszállót a 40%-os védekezés értelmében vélhetőleg 6-szor találják el, abból ha kivonjuk a 20%-os rezisztenciát, az 48 sebzés. A gyíkot ugyanazon a terepen, 60%-os védelemmel 4-szer találják el, hozzászámolva a sérülékenységét, az 44 sebzés. Tehát a bekapott sebzés közötti különbség marginális, viszont a szembeszállónak 17-tel több életpontja van. Ezt a különbséget a jobb védelmű gyík akkor dolgozza be, amikor húsz közkatona támadta már meg. Ha egy gyík ezt túléli, akkor meg is érdemli a szintlépést! Party

Összefoglalva hat oka lehet, hogy az ember első nap portyázósgyíkot vesz:

• az optimális falufoglaláshoz át kell battyogni egy gombamezőn, és ezért a perzsaharcos nem adja
  • pont egy mocsár felhasználásával tudnál kiépíteni egy védvonalat, és ezért a szembeszálló nem adja
  • abból az irányból védekezik, ahonnan kevesebb támadó érkezik, szóló üzemmódban ül a faluban, bekerítik és megszökik
  • ötödik kör magasságában veszed, hogy a menekülő falulopóknak elálld a visszavonulási útvonalát
  • az ellenfél választott lojalista
  • személyes heppből

Igaz ugyan, hogy a gyík az este folyamán visszakézből nagyobbat sebez, mint a szembeszálló, de abból nem tudsz építkezni, mert meneküldöd kell, nem visszatámadnod.

Madárjóst venni a játék elején még inkább értelmetlen. Nagyon könnyen meghal, gyógyítani még nincs kit, vagy ha lesz is, még olyan alacsony az egységsűrűség, hogy nem tudod vele a sérülteket támogatni, mert őt is elérik. A játék ezen szakaszában nem 4 életpontot kell helyrenyalogatni, hanem venni másik 40-et. Leghamarabb 5.-6. körtől szabad vásárolni (pálya- és kezdésfüggő), hogy segítsen a 6.-7. körben kiebrudalni a falulopókat. Ilyenkor rakj két oldalára egy-egy perzsát, hogy véletlen se lehessen egynél több irányban megtámadni, és akkor jó vagy. Leginkább a griffel megtámogatott hodor ellen javasolt, egyébként az égetővel csereszabatos. Az égetőt talán nem bűn egy darabot hamarabb sem venni, de én nem javaslom; ez olyasmi, amivel érdemesebb bevárni az ellenfél faját és stratégiáját.

Ami a diomed játékát illeti, meg kell néznem a visszajátszást. Ez a pálya hírhedt arról, hogy a perzsák számára kb. annyira barátságos, mint a baráti tűz, de hallomásból tudom, hogy kellő szembeszállóval kibekkelte az első éjszakát, és a második után már nem raktak volna nagy pénzösszegeket az orkra, szóval nem erről volt szó. Egy kicsit sok visszajátszásra mondtam azt manapság, hogy feltétlenül megnézem, de igyekszem tartani a fogadalmakat.

Remélem, hogy ez a fejtágítás hasznos volt, és talán nem csak yanosznak.

Röviden összefoglalva: Gyíkot első négy körben ne végy!

Horus képe
Horus
Adminisztrátor
Magyar Bajnok 2009
Magyar Bajnok 2013
Magyar Bajnok 2015

Nem igen értek egyet a lerohanás-ellenességel, annak pl szerintem nincs értelme, hogy ezáltal jobban a szerencse dönti el a dolgokat. Ugye a játék lényege, hogy a saját esélyeidet a győzelemre minél magasabbra tornázd, ha valaki úgy ítéli meg hogy a lerohanással nagyobb esélye van a győzelemre mint bármi mással, akkor ez a logikus döntés. Igen, kevesebb egység harcol ezért nagyobb a jelentősége minden ütésnek, de amikor eldöntöd, hogy rohansz-e, ez nem szempont, csak az átfogó esélyeid számítanak a győzelemre. Ha meg úgy rohan valaki hogy nem az a legjobb esélye, az egy hiba, az ellenfél örüljön. Én szeretem a lerohanós stratégiát, jó hogy része lehet a játéknak, nekem ezek a legélvezetesebb és legadrenalindúsabb mérkőzések, kevesebb szerepe van a harcnak több az okos lépéseknek, cselezgetésnek.Azt is szeretem benne, hogy pörgősebb és gyorsabb játékot eredményez, olyannyira szeretem hogy ezt alkalmazva legutóbbi bajnokságon ha jól emlékszem kb az első 15 meccsemet mind befejeztem a 10. kör előtt Laughing out loud Egy hosszabb játéknak meg inkább a tervezgetés és alkalmazkodás a lényege, az is szép, de egy nagyobb harcban gyakran jóval egyértelműbbek a lépések mint egy korai összecsapás során, amikor tényleg jó sokáig kell gondolkozni melyik opció milyen előnyökkel és hátrányokkal fog járni és nagyobb súlya van minden döntésnek.

szdik570
Magyar Bajnok 2011
Szerkesztő

Az is vitatható, hogy a játék előrehaladtával csökken a szerencse szerepe. Vannak azok a végjátékok, amikor két hatalmas sereg csap össze, az egyik elkezdi kibontogatni a másik védelmét a gyenge láncszemekkel kezdve, aztán hoppá, a nagyot sebző melléhordott, nincs elég támadási felület, hogy érvényesítsd a napszakot, következő körben meg az ellenfél letarolja az egészet.

Az a háromdzsidásos ökörködésem 76% eséllyel megölte volna a tolvajt, ami teljesen ellehetetlenítette volna a támadását, és nagy kockázata meg nem volt, mert semmelyiket sem tudták volna bekeríteni. Ha adódna egy ugyanilyen helyzet két dzsidással és egy kósza tolvajjal a 21. körben, és akkor hordanának mellé, mindenki elintézné egy vállrándítással, hogy hát nem volt szerencsém. Az már nem került fókuszba, hogy a megbízhatóság fellegvárának tekintett mágus (mert mágikusat támad, ráadásul háromszor, atyavilág) hogyan talált háromból nullaszor (esély rá 2,7%), ezzel teljesen kizárva, hogy ki tudjam üldözni a törpéket a bal térfelemről. Illetve Krogen akármennyire is haragszik ennek a felállásnak a kiegyensúlyozottságára, azért nagyjából minden negyedik-ötödik meccset csak meg tudja nyerni a knalga jó képességű játékosok ellen is, ergo a választott stratégiám nem kecsegtetett rosszabb győzelmi esélyekkel, mint a klasszikus vonal (figyelembe véve, hogy a pálya nem annyira rossz knalgának).

Esküre emelt kézzel kijelentem, hogy nemhogy nem ökörködtem el az igorbat99 elleni meccset, de eddig azt játszottam a torna során a legnívósabban.

Horus képe
Horus
Adminisztrátor
Magyar Bajnok 2009
Magyar Bajnok 2013
Magyar Bajnok 2015

Sokan sokat panaszkodnak a wesnothban a szerencse súlyára, de ha egy játékban az élmezőny 70% győzelmi arányt tud felmutatni, nagyrészt kompetens ellenfelek ellen(ladder), sőt közel 100%-ot kevésbé tapasztalt játékosok ellen, akkor ott szerintem majdhogynem túl kicsi a szerencse szerepe, már ha a játék ökológiáját és sikerét szem előtt tartjuk, vagy a legtöbbek szórakozását. Igen, sokszor idegesítő amikor az az egység szintet lép ahelyett hogy megdöglene, a miénk meg megdöglik ahelyett hogy szintet lépne, idegesítő ha fuccsba megy az A terv, de a szerencse nélkül sokaknak az élvezet esne ki a játékból, nem beszélve hogy a kockázatelemző és alkalmazkodó képességeknek már nem is vennénk hasznát. Szóval szerintem a szerencse szerepe inkább jó mintsem rossz, akár lehetne egy pöppet nagyobb is(bár az a szintlépős-megdöglős szitu tényleg durva). A legjobb játékok a világon mind egészséges keverékei a szerencsének és a skill-nek. S mégegyszer, nem tudod "elrontani" a játékot azzal hogy "kényelmetlen" stratégiát alkalmazol. A döntésed vagy helyes vagy hibás, vagy a te esélyeidet növeli vagy az ellenfeléit. Ha helyes a lépésed, nem róhatjuk fel neked, ha meg hibás, az ellenfélnek nincs joga panaszkodni, inkább örülhet. Ha túl hatékonynak találja valaki a lerohanós taktikát, ne a játékost hibáztassa, hanem a játékot, bár én azzal sem értenék egyet egyáltalán. A wesnoth a legjobb:beer:

szdik570
Magyar Bajnok 2011
Szerkesztő

Wesnothban túl kicsi a szerencse, nem hittem volna, hogy ilyen dolgot hallani fogok életemben. Shock
Inkább megfogalmazom máshogy: túl látványos a szerencse. Mondom ezt élmezőnyös ladderesként, majdnem 70%-os győzelmi mutatóval.

Egyébként én más játékokban sem szeretem a Rushokat, szóval nálam ez alap. Viszont kevesebb egység, kevesebb ütés, jobban kiütközik egy balszerencsés szituáció (általában), ez szinte a legegyszerűbb logika. Egyébként egy rusht nem olyan hatalmas eredmény jól kivitelezni, sokszor egyszerűen jön magától. (Például Északiak vs Hűségesek, alap hogy az orkok lerohannak.) A védelemmel már jobban lehet trükközni, de a meccs általában mégis azon fog múlni, hogy az utolsó röffencs betalál-e. Hosszabb meccseknél is vannak döntő szerencsés szituációk, de ott már beleszólnak a hibák és a játékosok közötti kisebb különbségek is. A tapasztalt játékosok már nagyon ritkán hibáznak komolyat egy lerohanásnál. Tapasztalataim szerint a Lerohanás, bárki is indítja, sokszor elmossa a játékosok közti skillkülönbséget, feltéve, hogy ez a különbség nem drasztikus. A Lerohanás gyakorlatilag esélyt sem hagy rá, hogy kijöjjön a játékosok közti különbség. Persze attól még, hogy nem szeretem, ha például Északiakkal vagyok Perzsekények ellen akkor mindenképpen agresszív kismalackodok már első éjszaka, mert vannak felállások, ahol egyszerűen kell. Alternatívkodni viszont sohasem "kell", az mindig csak opció. Egyébként az ilyen vad stratégiákat én gyakrabban látom elbukni, mint érvényesülni, sokkal gyakrabban. Egyetlen esetben használok ilyesmit: hülyéskedésre, barátságos meccseken.

Persze mindenki játszon úgy, ahogyan jónak látja, akár tévedhetek is, de én azért továbbra is fáradt sóhajjal fogom fogadni az ilyesmit.

Krogen képe
Krogen
Magyar Bajnok 2014
Magyar Bajnok 2016
Szerkesztő

egy kérdés: a tornán véletlenszerűen vagy tudatosan vannak összerakva az ellenfelek? 

szdik570
Magyar Bajnok 2011
Szerkesztő

Nem hiszem hogy Tudatosan nekem osztották volna ElderofZiont és Crakent xD

NymmeL képe
NymmeL
Szerkesztő
Csatl.: 2013. 04. 14.

nagy kár ha random :/

szdik570
Magyar Bajnok 2011
Szerkesztő

Véletlenszerű de akivel egyszer már játszottál azzal nem kerülhetsz megint össze.

Krogen képe
Krogen
Magyar Bajnok 2014
Magyar Bajnok 2016
Szerkesztő

Csak gyorsan és felületesen futottam át ugyan a korábban leírtakat, viszont pár szempontra én is felhívnám a figyelmet:

-"Kell-e gyíkot venni vagy sem? - kérdésben": szerintem nem lehet efféle fix dogmákat alkotni ennek kapcsán. Függ attól, hogy pontosan milyen  helyzet bontakozik ki, milyen straégiát követ stb.

Való igaz, hogy a gyík sokszor gyengébb a perzsekény egységeknél, viszont az sem mellékes, hogy olcsó, és ezáltal lehet, hogy gyakorlatialg +1 egységet tudsz bedobni. (ez persze nem mindig van így). Nem lebecsülendő a portyázó képessége sem, amivel - ha ügyesen elhelyezzük é elég nagy a tér - a visszavonuló egységek útját elvághatja,  vagy ha már harcra kerül a sor, akkor a félholt, döglödő katonák védelmét is ellehetetleníti.

Persze lehet vitatni, hogy megéri-e vagy sem gyíkot venni, én inkább még pár alapdologra hívnám fel a figyelmet, amit érdemes meggondolni:

Ha úgy alakul a helyzet, hogy csatára kerül a sor (csata alatt értsd: olyan, több egységet érintő harci cselekvés, aholmindkét (de legalább az egyik) fél részéről egységveszteség is fellép. Tehát ha pl. a szélen két ellenséges útonálló meglövöldözi egymást, míg a többi egység tőlük több környi távolságra van, azt nem minősítem ennek), akkor van néhány tényező, amit érdemes figyelembe venni. Ezek közül néhány magától értetődő, a többi viszont talán kevésbé az:

-Terep: ezt talán nem kell magyarázni.

-Napszak: talán ezt sem, bár néha előfordul, hogy a játékosok az adott napszak függvényében vesznek egységet úgy, hogy nem számolnak előre. Gondolok pl. arra, hogy ha alkonyatkor v éjszaka első felében gyíkot veszünk, akkor az sok esetben már csak hajnalra/nappalra kerül bevetésre, tehát kedvezőtlen választás.  Előre kell számolni tehát, hogy az adott egységet pontosan mikor tudjuk először ténylegesen is bevetni. 

-Csata pozíciója a toborzási helyszínekhez képest: nem mindegy ugye az sem, hogy hány kör alatt tud a két szembenálló fél erősítéseket bedobni az összecsapásba, no meg a vezérek is kiemelten erős egységek, ezért  nem célszerű azon a szakaszon támadnunk, amely közel fekszik az ellenfél várkastélyához (hacsak valami nagyon nagy hibát el nem követ az illető / olyan szorult helyzetben vagyunk, hogy a vezér lerohanása az utolsó remény). Ugyanakkor, ha valamilyen módon el tudjuk azt érni, hogy ő a mi várkastélyunkhoz közel indítson támadást és felvesszük vele a csatát, akkor helyzeti előnyre teszünk szert.

-Csata pozíciója a térképen levő összes egységéhez képest: ha komolyabb harcra kerül a sor, az se mindegy, hogy milyen gyorsan tudjuk mi és az ellenfél az összes többi katonánkat odavinni a helyszínre. Sokszor meg fontolni azt is, hogy egy-egy falu védelmére szükséges-e otthagyni katonákat, mert fenyegeti őket ténylegesen veszély, vagy jobban járunk, ha inkább azokat is bedobjuk az aprítóba. Nyilván mindezt csak akkor lehet, ha kellően felderítettük a terepet előzetesen és tudjuk, hogy ezt következmények nélkül megtehetjük.

Általában véve érdemes törekedni arra, hogy az egységek többségét a pálya közepén helyezzük, mivel így minden irányba jól tudjuk őket mozgatni, ha kell. Csak annyira osszuk meg, távolítsuk el egymástól az erőinket, amennyire azt az adott pálya szükségessé teszi.

Mindezt röviden összezegezve, én általában olyan esetben próbálok csatába bocsátkozni az ellenféllel, ha tudom, hogy az adott helyen nagyobb erőket tudok majd összevonni és komolyabb veszteségeket okozok az ellenfélnek várhatóan, mint amit elszenvedek. Ha ez nem áll fenn, akkor nem megyek bele a csatába, és ha komoly helyzeti előnyben indít ellenem támadást, akkor 1-2 falu ideiglenes átadása révén is igyekszem kerülni az ütközetet. Sok esetben egyébként, ha az ellenfél túlzottan előrenyomul, az nekünk előnyössé válik, hiszen így a mi utánpótlási vonalaink rövidülnek (hamarabb érnek oda a harc helyére az új egységeink), az övéi pedig nőnek. Mindez persze csak akkor igaz, ha rá tudjuk őt kényszeríteni a harcra azáltal, hogy elvágjuk/megnehezítjük a visszavonulását.

Lényeg, hogy legalább pár körös távlatban igyekezettek átgondolni, hogy egy-egy mozzanatnak milyen következményei lehetnek és csak olyan kockázatot vállaljatok be, amely tényleg megfelelő jutalommal kecsegtet, illetve legalább 50% eséllyel rendelkezik a sikerre. 

berez képe
berez
Magyar Bajnok 2010
Csatl.: 2007. 07. 10.

Mint Perzsekény-specialista én is megszólalok a gyík-ügyben: őszintén megvallom, szoktam gyíkot venni első körben, méghozzá általában Gyík menetelőt. Általában falufoglalásban szokott besegíteni, de később is találok neki helyet. Bármi is jön szembe, egy Gyík menetelő sosem rossz választás (több már néha igen, ezért én mindig csak egyet toborzok). Ettől függetlenül igen, nem kötelező toborozni, csak perzsekény egységekkel is lehet várni az ellenfél szövetségét. Sosem vallottam azt, hogy a Wesnothban csak egy jó és működő lehetőség van.
Gyík madárjóst is lehet toborozni Véletlenszerű ellen, de én azt azért nem pártolom, mert míg a Gyík menetelő bármilyen összeállításban hasznos, addig a Gyík madárjós Élőholtak ellen kidobott arany (NEM, akkor sem szabad venni, ha az ellenfélnél vannak Hullarablók, egyszerűen NEM, NEM és NEM).

A seregépítésnél három választásunk van: Perzsekény szembeszálló vagy Perzsekény verekedő vagy a kettő keveréke. Véletlenszerű ellen, persze miután tudjuk mi az ellenfél, lehet specializálódni, én utóbbit ajánlom, méghozzá 2 Perzsekény szembeszállóval és 1 Perzsekény verekedővel a sorainkban. (Általában, ha veszünk egy Perzsekény surranót és egy Gyík menetelőt, akkor 3 szembeszálló/verekedő toborozható, amíg nem látjuk az ellenfelet.) A felállásokat megvizsgálva kiderül, miért preferálom a szembeszállók túlsúlyát kezdésnek:
Hűségesek ellen: Vitathatatlan, hogy a szembeszálló jobb, de ha van egy verekedőnk, azzal sem nagyon lőttünk mellé.
Lázadók ellen: Kb egyforma jók, az ellenfél toborzásán is múlik.
Északiak ellen: A szembeszálló jobb a nagyobb sebzése és a jobb ellenállásai miatt. Ettől persze kell mellé a verekedő is, de inkább érdemes előbbiből többet hozni. Az a pár verekedő már meg tudja nekünk őrizni a mobilitási előnyt, ide inkább erő kell.
Élőholtak ellen: A verekedő egyértelműen jobb.
Knalgaiak ellen: Kb egyforma jók, megint egy kevert összeállítással érdemes jönni.
Perzsekény tükör: Szembeszálló, hadd ne magyarázzam.

Tehát Élőholtak ellen jobb csak egyértelműen a Perzsekény verekedő. Így én Véletlenszerű ellen a 2 szembeszálló 1 verekedő összeállítást javaslom az első körökben.

Krogen képe
Krogen
Magyar Bajnok 2014
Magyar Bajnok 2016
Szerkesztő

No, akkor én viszont most várnék némi kritikát a Berez vs MasterBao meccsre.

Megnéztem, és sok helyenként felmerült bennem, hogy mit lehetett volna másképp csinálni, és pár apróbb hiba szembeötlött. De azt nem igazán tudtam összerakni, hogy miként lehetett volna egy olyan lerohanást csinálni, ami tényleg hatékony tud lenni perzsekény ellenféllel szemben (vagy bármi mással, mert ugye nem tudhatjuk, mit ad ellenfélnek a random). Merthogy alapvetően ez a mérkőzés ezen ment el, nem azon, hogy éppen a vezér bekapott-e 9 ütésből 8-at a végén egy "mindent egy lapra" helyzetben. 

Szóval várom a véleményeket, én magam úgysem vagyok nagy "lerohanós" játékos, úgyhogy ezen a téren még tudnék mit tanulni Smile

Egyszerűség kedvéért feltöltöm ide is a visszajátszást. 

berez_vs_masterbao.gz 16.4 KB soha
berez képe
berez
Magyar Bajnok 2010
Csatl.: 2007. 07. 10.
Új hozzászólás