Back to top

[LEZÁRVA] Javaslatok a 2012. évi Magyar Wesnoth Bajnokságra

47 posts / 0 new
Utolsó bejegyzés
yanosz
Last seen: 1 év 9 hónap
Csatl.: 2009. 02. 17. 19:30
Re: Javaslatok a 2012. évi Magyar Wesnoth Bajnokságra

nermal93 wrote:

kele a te javaslatod inkább egy kihívás alapú tornának lenne jobb, nem pedig bajnokság selejtezőnek, de annak egészen ötletes.

Egyetértek, a bajnokság ebben a formájában nem működne.
Tapasztalat, hogy nem szabad sok időt hagyni a meccsek lejátszásra, inkább többkörös, etaponként kevesebb meccses, gyors körök kellenek.
Miért?
Mert a meccsek zöme az időintervallum elején és végén kerül lejátszásra. A köztes időben gyakorlatilag semmi. Nem működik az, hogy van 2 hónapod, osszad be 30 meccsre az időt!
Másik ok, ami miatt rizikós ez a rendszer:
A 16-ba kell jutni, mondjuk vagyok a 18., a mezőny közepével már játszottam, a mezőny eleje valószínűleg megver, a vége meg nem akar velem játszani. Persze én voltam hülye, mert az okosok előbb a vélhetően gyengébbekkel meccselnek és begyűjtik a győzelmeket, én meg már csak pislogok. Nyilván ez tarthatatlan helyzet, máris ott vagyunk megint, hogy ki kell írni kötelezően a meccseket. Aztán persze eltűnik a mezőny vége, jönnek a kizárások, borul az egész lista, újabb meccskiírások stb. stb. stb.
Szóval nem hiszek benne.

kele wrote:

A csoportbeosztás nem képes orvosolni a legfőbb problémát, hogy nem a legerősebbek jutnak tovább, az inaktívok meg alaposan bekevernek.

De képes lehet, inaktivitás szinte csak az újaknál van.
Amiben hiszek és tavaly sikerült félig megcsinálni, de sajnos csak félig, mivel selejtező torna nem volt, pedig kellett volna:
Selejtező torna, ahol a legjobbak nem indulhatnak (mondjuk a top nyolc).
A létszámtól függően készíteni el a csoportokat. Innen a legjobb 8, (vagy 16 de inkább 8 )
jut be a tulajdonképpeni főtáblára. Itt 4*4es beosztás 8 továbbjutóval, ott 2 darab 4 fős csoport 2-2 továbbjutóval, majd keresztbejátszással elődöntő és döntő.
Ez nem hosszabb 2 hónapnál.

yanosz

Tornára viszont érdekes lehetne egy ilyen, a svájci rendszeren alapuló megoldás is:
Mondjuk 1 hetes fordulók vannak, fordulónként 2 meccs/fő.
Az első fordulóban a ranglista első fele a második felével játszik, hogy szóródjon a mezőny.
A 2. fordulótól a pontszámban legközelebb állók játszanak egymás ellen.
Kb. 16 játékosig bezárólag elég 10-12 meccs (5-6 hét)
Persze kell 1-2 szabály: pl.
* 2 játékos egymás ellen legfeljebb 2 vagy 3 meccset játszhat
* egy fordulóban 2 különböző ellenfél ellen kell játszani
Pontozás:
* lejátszott meccs: győzelem 3 pont, vereség 1 pont
* nem lejátszott meccs: győztesnek nyilvánított játékos 2 pont, vesztes 0 pont (két vesztes is lehet)
Előnyök:
* a 2. fordulótól kb. azonos erejűek kerülnek össze
* nincsen kizárásos bekavarás (ha valaki abbahagyja, nyilván a mezőny végén ragad, ott az aktív, de gyenge játékosok begyűjtik ellene a 2 pontokat, de feljebb mászni csak az tud, aki ezen kívül is tud meccset nyerni)
* ha valaki kihagy 1-1 fordulót, nem kell rá várni, csak abban a körben 0 pontot szerez, van esélye visszamászni (főleg, hogy valószínűleg gyengébb mezőnybe kerül)

nermal93
nermal93 képe
Last seen: 1 hónap 3 hét
Csatl.: 2007. 12. 28. 01:00

Egyetértek yanosszal, és a Sváci Torna is érdekesen hangzik. Talán még kombinálható a Wesnoth Liga modellel is.

Nermal

Generion
Last seen: 8 év 1 hónap
Csatl.: 2008. 09. 18. 15:11

MTV-s megoldás is érdekes lenne, nem tudom ezt hogy nevezik, de időtakarékos.

Ha mondjuk 24-en játszunk, akkor legyen belőle 4 csoport. Ugyanúgy 4 vagy 8 kiemelt játékost oszthatunk külön csoportokba, így egyben 1 vagy 2 kiemelt játékos lesz.

1 csoportra példa:
-Rangsor alapján I. játszik az utolsóval (VI.) a II. az V. ellen és a III. a IV. ellen.
-Nyilván ha több, mint egy ember nem szerepel a rangsorban, ott sorsolás lesz, hogy ki, hanyadik helyre kerül.
>Ezek után ugyanígy körmérkőzések a 3 győztes között.

Előnye, hogy ezek után már csak 4 játékos van a bajnokságon/tornán. Így nem áll 1000 körből (magyarul több idő marad a játékokra), és több játékos éri el azt a helyezést, amit valójában is megérdemel. Meg hát az elején lévő gyors kiesésekkel ki lehet szűrni a bajnokságból kilépőket, nem fogja az egész csoportot veszélyeztetni.
Ez csak egy ötlet, lehet rajta módosítani, de nekem nem tűnik rossznak.

(OFF: arra gondoltatok már, hogy a 4 bennmaradt játékos a bajnoksági tapasztalatok alapján "szintet lép" és Hősök korával játszanának tovább a végső döntőkben?)

Üdv.Generion

szdik570
Last seen: 8 hónap 3 hét
Csatl.: 2009. 01. 12. 14:29

tetszik ez a hősök kora ötlet. ha bajnokságon nem is, tornán meg lehetne próbálni hogy az utolsó 4, vagy legalább az utolsó 2 játékos hősök korával játszik, csak akkor szerintem a kezdő aranyat 200-ra kéne emelni.

nermal93
nermal93 képe

Hát bajnokságon ilyen biztos nem lesz. Esetleg egy külön torna, ahol van ilyen. De már elég sok külön torna tervünk van, kb. most vagyunk ott hogy ahogy vége a bajnokságnak kell indítani a tornát hogy minden kiférjen.

Nermal

Horus
Horus képe
Last seen: 1 év 6 hónap
Csatl.: 2007. 04. 24. 02:00

Valahol olvastam, hogy az Age of Heroes már csak hagyományból van benne az újabb és újabb verziókban, kb. hogy ne blamálják magukat a fejlesztők, hogy csak egy szem Default van alapból. Nem is tetszik nekik (mondjuk nekem se) és kereken 0 energiát fektetnek a szépítésébe.

Jajjj ne vajon mit választ a két bajnokjelölt a döntőben vezérnek, csak nem ezüstmágust?? Jajjj de igen, húú ráadásul mind a ketten, így lesz kiegyenlített a küzdelem!

yanosz

Generion ötlete nagyon különleges, valóságos istenítélet.
Az 1. körben frappánsan megoldja az inaktívok és kezdők problémáját.
A legjobbak kieséses rendszerben hazavágják a kezdőket, mindjárt nem lesz velük több gond.
Onnan fejenként pár meccs és a legszerencsésebbek már készülhetnek is a döntőre.
Nem jó.
A kezdők/gyengébbek azonnal elszállnak, esélyük sincs rá, hogy nyerjenek 1-2 meccset, menjenek 1-2 fordulót.
Utána a legjobbak egy peches meccs után máris elszállhatnak, nagyon kiegyensúlyozatlan lenne az egész.

Generion wrote:

Hősök korával játszanának tovább a végső döntőkben?

Erre gondolni se akarok.

kele
kele képe
Last seen: 7 év 8 hónap
Csatl.: 2008. 08. 28. 02:00

Yanosznak abban igaza van, hogy a svájci rendszer (vagy módozatai) nagyszámú játékos esetén kis mérkőzésszámmal is elfogadható eredményt adnak. Hátránya az eddigiekben tapasztaltak alapján a rendszer merevsége. Valakinek bedöglik a gépe, nyaral, veszít öt-hat meccset, onnan esélye sincs feljönni. S nem lenne rövidebb, mint az általam javasolt, ami viszont rugalmasan kezeli az időt.
Ja és még valami:)
Nem káromkodni akarok, de a svájci rendszer erős bírói követést igényel... szóval némi hozzáértés szükségeltetik:)

szerk.: idő előtt elment...

Még annyit tennék hozzá, hogy felmerült néhány javaslat, amennyiben nincs több esetleg meg lehetne szavaztatni. Azaz egy új témában a javaslattevők vázolnák az általuk felvetett módozatot megemlítve előnyeit (hátrányait?), hozzászólások letiltva, s aztán mindenki eldönthetné, hogy neki melyik tetszik. A sok hozzászólás után aligha emlékszik már bárki is, miről szólt a javaslat, s kevesen keresik vissza, az összefoglalóból meg olykor épp a lényeg hiányzik...

kele

yanosz

kele wrote:

Nem káromkodni akarok, de a svájci rendszer erős bírói követést igényel... szóval némi hozzáértés szükségeltetik:)

Isten ments, hogy ezt bajnokságon használjuk valaha :)
Ezt kizárólag tornákra javasoltam, ahol jóval kevesebben szoktak lenni és a tét is kisebb :)

kele wrote:

Még annyit tennék hozzá, hogy felmerült néhány javaslat, amennyiben nincs több esetleg meg lehetne szavaztatni

Szerintem meg jobb lenne, ha bizonyos időre előre le lenne zsírozva, hogy kik vállalnák 1-1 verseny levezénylését. (Ez lehet 5-6 fő is, akik közül 2-3 valószínűleg majd akkor éppen rá fog érni :) ). A felmerült javaslatokból meg szépen eldöntenék, hogy a későbbiekben sorra kerülő verseny hogy nézzen ki.

nermal93
nermal93 képe

Szerintem tisztázzuk a torna javaslatokat. Feltöltök egy csatolmányt amiben egy rendszerbe összeszedtem a javalatokat. Nézzétek át, és tegyétek hozzá amit úgy gondoltok, mielőtt szavazást indítunk róla.

Nermal

kele
kele képe

Az összefoglalóhoz csak annyit fűznék, amit már előbb is megjegyeztem, sokszor a lényeg marad ki.
Amit Svájci tornának nevezel, az elég messze van az igazitól. A hátránya, hogy minden fordulóban sorsolni kell, ezért igényel erős bírói követést, nem a jelenlét miatt...
Az én változatomat bele se vetted, amit nagyra értékelek, mert kétlem, hogy értenéd a lényeget. Ezért ajánlottam, hogy mindenki a "maga lovát írja le", mert ha olyan próbálja összefoglalni, aki nem érti a rendszert, akkor az csak nagyobb káoszhoz vezet.

kele

nermal93
nermal93 képe

Akkor azt kell átjavítani oké.
A tiédet meg azért nem raktam bele, mert örülnék, ha te foglalnád így össze mégipedig ilyen formában, mert tényleg a te ötleted at az, ami a legkevésbé tiszta a számomra. Úgy gondoltam hogy ennek egy sokadik javított verzióját csapnánk majd oda a szavazáshoz, tehát soha nem is gondoltam hogy ez legyen a végleges a tiéd nélkül :)
Egy ilyen összefoglaló meg csak kell, mert egyrészt rövidebb, lényegretörőbb meg nem hinném hogy sokan végigolvasnák ezt az egész topicot, ha ezt kívánná a megfelelő szavazás :/ Az emberek csak pöttyentenének valamit, aztán lesz ahogy lesz az meg nem szavazás...

Nermal

yanosz

Elolvastam, megértettem, összefoglalom röviden, ha megengeditek.
Nem sok mindenről kell szavazni. A bajnokságot most ne feszegessük, annak ellenére, hogy ez a topic eredeti témája. :?
Kétféle típusú javaslat van.
Egyrészt tornaszerű verseny lebonyolítására:
1. Hagyományos módon, mindenki játszik mindenkivel.
A rendszer hátrányai ismertek. Eddig minden torna ilyen rendszerben ment.
2. Svájci-szerű rendszerben
Gyakorlatban még nem próbáltuk ki. Szerintem működne (én javasoltam :D )
(nermal kicsit összekuszálta, de a lényege érthető így is)
Itt legfeljebb arról kéne szavazni, hogy próbáljunk-e ki más módszert, mint amit eddig használtunk és ami még sosem ment le komoly gondok nélkül. Szerintem megér egy próbát.

Igazából arról kéne szavazni, hogy legyen-e hosszabb lefolyású, "szellősebb", kb. egy egész évet felölelő versenyszerű valami. És ez a tornák helyett legyen-e, vagy azokkal párhuzamosan. Ez lazább időbeosztással menne, mondjuk azért, hogy a tornák között ne csak úgy a "vakvilágba" játsszunk, na meg az új játékosok is bekapcsolódhatnának.
Itt is két javaslat van
1. Egy ladder-szerű
2. "Wesnoth liga"
A magam részéről a Ligát választanám, sokkal kezelhetőbbnek látszik, persze jobban ki kell dolgozni. Meg ladder már amúgy is van.
Na meg, hogy indulhasson-e nem magyar játékos.
És kizárólag névvel, indoklással lehessen szavazni. Aki el sem olvassa, hogy miről szavaz, az ne szavazgasson. Nem a Parlamentben vagyunk.

kele
kele képe

Igen kell összefoglaló, erre javasoltam egy külön témát, ahol összesen lenne x hozzászólás, amelyek x variációt írnának le. Kommentek nem lennének. S mindenkinek csak ezt az x hozzászólást kellene elolvasnia, aztán szavazhatna, melyik tetszik.
Azért is gondolom, mert én inkább csak elvekről írtam, nem konkrét megvalósításról, de van elképzelésem utóbbira is. Az is járható út, ha bírók jelentkeznének, s ők választanák ki, milyen rendszert támogatnak, végül is ők a főszereplők:)
Illetve többszörös súllyal Udi véleményét hallgatnám meg, mert az általam javasolt rendszer kialakítása kissé időigényes lenne, vagy ha pozitívan állunk hozzá egy szép kihívás:)

kele

nermal93
nermal93 képe

Quote:

Igen kell összefoglaló, erre javasoltam egy külön témát, ahol összesen lenne x hozzászólás, amelyek x variációt írnának le. Kommentek nem lennének. S mindenkinek csak ezt az x hozzászólást kellene elolvasnia

Remek ötlet.
Egyébként meg meg a fordulónkénti sorsolás nem nagy ügy. Sorsolás 5 perc, mérkőzések kiírása 10 perc. Ezt meg úgy is cak ugyan azon egy ember tudja megcsinálni, mert ugye a mérkőzések kiírásához tudni kell hogy mi lett sorsolva, úgyhogy abból a szempontból akár egy bíró is elég lenne. De szerintem akkor is több jelenlétet és reagálási képességet inkább az jelent, hogy el kell dönteni, hogy ki mikor jelent vagy nem jelent meg és akkor úgy osztani a pontokat.

Nermal

Oldalak

Topic locked