Back to top

[LEZÁRVA] Javaslatok a 2012. évi Magyar Wesnoth Bajnokságra

47 posts / 0 new
Utolsó bejegyzés
nermal93
nermal93 képe
Last seen: 1 hónap 3 hét
Csatl.: 2007. 12. 28. 01:00
[LEZÁRVA] Javaslatok a 2012. évi Magyar Wesnoth Bajnokságra

Javaslatok a 2012. évi Magyar Wesnoth Bajnokságra.

Várjuk a javaslatokat a következő bajnoksággal kapcsolatban.
A javaslatok témái többet között:
- A jeletkezés kezdetének időpontja
- A bajnokság kezdetének időpontja
- A bajnokság szerkezete
- Játékbeállítások
- Játékra megadott időkeret
- Vigaszág
- Verzió
- Térképek
- Külföldi nevezők
- Büntetések
- stb.

DigiHero
DigiHero képe
Last seen: 5 év 3 hét
Csatl.: 2009. 01. 18. 16:00
Re: Javaslatok a 2012. évi Magyar Wesnoth Bajnokságra

A külföldiek témához:
NE legyenek a MAGYAR wesnoth bajnokságon.
Ha vki szervez tornát azon felőlem legyenek, de ott is csak akkor ha EL TUDJÁK OLVASNI ÉS MEGÉRTIK A SZABÁLYZATOT. Esetleg ha vki dokumentáltan elmagyarázza nekik, magyarul például lefordítja angolra.

DigiHero voltam.

berez
berez képe
Last seen: 2 év 11 hónap
Csatl.: 2007. 07. 10. 02:00

Játékbeállítások terén a következő változtatások javasolnám:

-A korábbi bajnokságokon használt körönkénti időkeret visszaállítása
-Véletlenszerű kezdőnapszak visszaállítása

szdik570
Last seen: 8 hónap 3 hét
Csatl.: 2009. 01. 12. 14:29

Azt tartom rossznak a bajnokságban, hogy csak az első néhány helyezett van rangsorolva. És az első 2, vagy 4 helyezetten kívül a többi nem biztos hogy azt a rangot kapja amit megérdemel. Azt mondom, nem kellenek fordulók. Ha megvannak a játékosok, lényeg, hogy mindenkinek mindenkivel játszania kell 1 vagy 2 meccset. Mondjuk 20 részvevőig 2-t, afelett 1-et. Minden győzelem 2, döntetlen 1, vereség pedig 0 pontot ér. Ez 30 részvevőnél 465 meccset jelentene, de mindenkinek külön-külön csak 29-et. Közben páran kilépnek esetleg, szal mondjuk 25-öt. Erre van mondjuk 2 hónapja mindenkinek. Így bárki van épp fent kfki-n, tud vele játszani az ember. Mindenkinek a profillapján ott van kivel játszott eddig, kivel nem, kit győzött le kit nem. És a lényeg, hogy a végén pontos rangsort lehet állítani. Plusz, végig megvan az izgalom, hogy na most XXX nagyon elhúzott de XYY és YXX még beérhetik, sikerül-e nekik.

berez
berez képe

szdik570 wrote:

Azt tartom rossznak a bajnokságban, hogy csak az első néhány helyezett van rangsorolva. És az első 2, vagy 4 helyezetten kívül a többi nem biztos hogy azt a rangot kapja amit megérdemel. Azt mondom, nem kellenek fordulók. Ha megvannak a játékosok, lényeg, hogy mindenkinek mindenkivel játszania kell 1 vagy 2 meccset. Mondjuk 20 részvevőig 2-t, afelett 1-et. Minden győzelem 2, döntetlen 1, vereség pedig 0 pontot ér. Ez 30 részvevőnél 465 meccset jelentene, de mindenkinek külön-külön csak 29-et. Közben páran kilépnek esetleg, szal mondjuk 25-öt. Erre van mondjuk 2 hónapja mindenkinek. Így bárki van épp fent kfki-n, tud vele játszani az ember. Mindenkinek a profillapján ott van kivel játszott eddig, kivel nem, kit győzött le kit nem. És a lényeg, hogy a végén pontos rangsort lehet állítani. Plusz, végig megvan az izgalom, hogy na most XXX nagyon elhúzott de XYY és YXX még beérhetik, sikerül-e nekik.

A társalgóban felvetett vígaszág jó megoldás a probléma rangsorolós részére az izgalom meg nem feltétlenül van meg ha XXX megnyeri az összes meccsét 10 nap után és biztos az 1. helye :).A fordulós rendszerben viszont mindenképp megvan.

Horus
Horus képe
Last seen: 1 év 6 hónap
Csatl.: 2007. 04. 24. 02:00

Ismételni tudnám csak, amit Berez mondott. A Torna ilyen rendszerben zajlott, és én például elhúztam a többiek mellett, mert aktív is voltam.

yanosz
Last seen: 1 év 9 hónap
Csatl.: 2009. 02. 17. 19:30

szdik570 wrote:

a megvannak a játékosok, lényeg, hogy mindenkinek mindenkivel játszania kell 1 vagy 2 meccset.

Ez több okból sem megy.
1. A tornákon tizenkevés embert sem lehetett összetartani, mindig voltak inaktívak, akik miatt borult az egész. Gondolj bele, akiknek van 5-6 veresége, miért strapálják magukat?
2. Ne kövezzetek meg miatta, de a dobogós helyezéseket mindig kb. 4-5 ember osztotta le egymás között, a végső eredményt mindig az határozta meg, hogy ők egymás ellen mit játszottak. A többi 20-at minek játékban tartani a végéig. Statisztának?

Tavaly is, most is az a véleményem, hogy a "profikat" és a kezdőket/gyengébb játékosokat értelmetlen összeereszteni. A "profiknak" csak az idejét viszi vagy hülyéskednek (a la Horus), a kezdőknek meg elmegy a kedvük az egésztől (joggal) az idő meg csak telik, mert ugye inaktívok lesznek.
Igenis legyen egy selejtező torna, ahol kb. a legjobb 8 nem játszik (akár a ladder pontszám is érhet kiemelést), a többiek pedig küzdenek a fennmaradó 8 v. 16 (mindegy) helyekért.
A tényleges bajnokság csak ezután kezdődne.
Az egész sokkal pörgősebb lenne, a kezdőknek lenne sikerélményük, a főtáblán pedig végre nem lennének értelmetlen töltelékmeccsek, na meg igazságosabb is lenne. Most pl. fog kiesni olyan, akinek helye lenne a 16-ban és be lehet jutni akár játék nélkül is.

Udi
Udi képe
Last seen: 1 év 5 hónap
Csatl.: 2008. 03. 01. 01:00

A kiemelés szerintem egy jó ötlet volt tavaly. Idén nem láttuk előre, hogy ennyi veterán játékos tér vissza, és hogy 27-en leszünk, ezért vetettük el. Nermalnak éppen ezért igaza van, hogy a szerkezet csak akkor dőljön el, ha már látszik, hogy hányan és kik vesznek részt (idei szabályzatban már benne van). Így belegondolva érdemes ezt most megbeszélni?

A bajnokságon a külföldiek részvételét én csak akkor támogatnám, ha meghívásos alapon működne. Szerintem emelné a bajnokság rangját, ha minden évben csatlakozna egy nemzetközileg elismert játékos. Mindig csak egy, és csak az utolsó fordulóban csatlakozna be, és az ő helyezése ne számítson bele a hivatalos magyar eredménybe. Tehát amolyan presztízs dolog lenne.

"If you don't want to be replaced by a computer, don't act like one." - Arno Penzias

nermal93
nermal93 képe

- szdik javaslata a wesnothnál szerintem sem működne

- Véletlenszerű kezdőnapszak visszaállítására miért lenne szükség?

- Nem kövezünk meg yanosz, mert a legjobb 4-5 ember osztja el egymás közt az első 1-4 helyezést. Legalábbis jó esetben így történik, és nem esnek ki hamarabb mert összesorsolódnak. Ezért volt most ranglista alapú sorsolás és nem kiemelés, mert annak nincs sok értelme, hogy a profik már az elején találkozzanak. Mert ha találkoznának nem kapnák meg azt a helyezést, ami őket érdemli, mert a szerencsés kezdők jutnának jobb helyezésekhez. Az már más tészta, hogy hogyan kezelik a kiesők vereséget, az az ő személyes felfogásuk kérdése. Vagy elhatározzák, hogy ők fejlődni akarnak, mert látják, hogy vannak jobbak, vagy elmegy a kedvük az egésztől mert kikapnak egy profitól, ami márpedig nem szégyen.
Ha lenne kiemelés, úgy mint tavaly, akkor meg megint csak azzal telne az idő, hogy csak azért játszunk, hogy az inaktívokat kiszűrjük, aztán meg egy következő csoportkörben(!) elkezdjük eldönteni a továbbjutást, ami plussz idő, mert akárhogy is nézzük a kezdők így is úgy is kiesnek, ha van kiemelés, ha nincs, de legalább így egy kört megspórolunk most.

Nermal

kele
kele képe
Last seen: 7 év 8 hónap
Csatl.: 2008. 08. 28. 02:00

Véletlenszerű kezdőnapszak az alapbeállítás a térképcsomagban, nem?
A ranglista/kiemelés igazából az aktív játékosok esetén megfelelő módszer. De mivel sokan inaktívvá válnak, illetve csak a bajnokság idejére aktivizálódnak, a tényleges erőviszonyokat jobban tükrözné a vigaszágas rendszer. Akár a klasszikus forma, akár a yanosz-féle némileg módosított. Az előbbiben a győztes nem bukhat egyszer sem, az utóbbiban egy botlás még beleférhet. Előnye, hogy a kezdők is reménykedhetnének, hogy csak véletlen balszerencse, hogy a legjobb ellen kellett játszaniuk, egy részük kapna még egy esélyt a jobb helyezésre
szdik javaslata is beleférhet, ekkor a Magyar Bajnokság egy mindenek feletti szupertorna lenne, ami egész évben zajlana... Azaz nem lenne nevezési határidő, nem lennének előírások, csupán egy jelzés, hogy bajnokit játszunk, meg beküldött meccsek. Így akinek kedve szottyan, az megnézi, hogy kik vannak benn, kik játszottak már, s ha kedvet érez, amikor ideje engedi, kihívja valamelyik résztvevőt. Akár próbameccsre is, s aztán komolyra. Előnye, hogy bárki bármikor csatlakozhat, saját maga felmérheti, hogy van-e esélye, illetve akar-e játszani. Elsőre elég komolytalannak hangzik, de ha jobban belegondolunk, az igen aktívak egy hónap alatt lezavarják a meccseiket, kialakul egy állás, a később csatlakozók már látnak egy képet, s eldönthetik, hogy beneveznek-e, s ha igen, akkor abban a sorrendben játszanak, ahogy akarnak (kezdve a lista végén állókkal...) ha őket sem tudják megverni pl. barátságos meccsen, be se neveznek. A profik esetleg az elején nem is kezdenek játszani, hagyják a kicsiket, s a végén jönnek és tarolnak...
Persze azok, akik gyorsan akarnak eredményeket, azok nem fogják szeretni a gondolatot, de a kezdők számára mindenképpen inspirálóbb, mint vakon beleszaladni két gyors zakóba, s aztán kedvetlenül abbahagyni... Így lehet edzeni, meg talán híveket is szerezni.
Persze egy laza keretet azért fel kellene állítani. Teszem azt a bajnokságot február elején kiírni, október elején rostálni, azaz előzetes eredményt hirdetni (akik nem értek el x mérkőzésszámot, eddigi eredményeik alapján besorolni őket, s a továbbiakban nem játszanak), lezárni a nevezéseket, mérkőzésszám ellenőrzést végezni (50%), értesítőt kiküldeni, hogy "innentől véresen komoly a játék".

kele

berez
berez képe

A véletlenszerű kezdőnapszak lehet alapbeállítás,de a mostani bajnokságon el lett törölve,hogy miért azt én se tudom,de szerintem hasznos dolog mert valamivel növelné az egyensúlyozást a fajok közt.

yanosz

berez wrote:

A véletlenszerű kezdőnapszak lehet alapbeállítás,de a mostani bajnokságon el lett törölve,hogy miért azt én se tudom,

Én tudom :)
Az RMP Conservative csomagba bele van drótozva a hajnali kezdés, teljesen mindegy, hogy mit állítasz be. (Ugyanígy a köd és az eltakarás opciók esetén is figyelmen kívül marad, hogy mit állítgatsz.)
Szerintem is jobb a véletlenszerű kezdőnapszak, de ehhez az RMP csomagban kell módosítani.

negusnyul
negusnyul képe
Last seen: 4 hónap 5 nap
Csatl.: 2008. 10. 28. 17:37

kele wrote:

Azaz nem lenne nevezési határidő, nem lennének előírások, csupán egy jelzés, hogy bajnokit játszunk, meg beküldött meccsek. Így akinek kedve szottyan, az megnézi, hogy kik vannak benn, kik játszottak már, s ha kedvet érez, amikor ideje engedi, kihívja valamelyik résztvevőt. Akár próbameccsre is, s aztán komolyra. Előnye, hogy bárki bármikor csatlakozhat, saját maga felmérheti, hogy van-e esélye, illetve akar-e játszani.

ladder.subversiva.org , szerintem nem kell még egy

szdik570
Last seen: 8 hónap 3 hét
Csatl.: 2009. 01. 12. 14:29

szerintem meg egy külön magyar ladder nem is lenne rossz

nermal93
nermal93 képe

Lényegében szdik javaslata egy egész éves torna, vagy Magyar Ladder. Úgy lehetne esetleg megoldani hogy esetleg lenne mondjuk havi 3 Magyar Ladder meccsre lehetősége mindenkinek és ez a ranglistába érne pontot. Ellenfelet szabadon kellene választani, de mondjuk csak a tőled 5-el gyengébbeket és erősebbeket hívhatod ki.
De kérdés, hogy tényleg szükség van-e rá?

Nermal

DigiHero
DigiHero képe
Last seen: 5 év 3 hét
Csatl.: 2009. 01. 18. 16:00

nermal93 wrote:

Lényegében szdik javaslata egy egész éves torna, vagy Magyar Ladder. Úgy lehetne esetleg megoldani hogy esetleg lenne mondjuk havi 3 Magyar Ladder meccsre lehetősége mindenkinek és ez a ranglistába érne pontot. Ellenfelet szabadon kellene választani, de mondjuk csak a tőled 5-el gyengébbeket és erősebbeket hívhatod ki.
De kérdés, hogy tényleg szükség van-e rá?

NINCS

DigiHero voltam.

nermal93
nermal93 képe

Szavazást indítottam a témáról.

Nermal

kele
kele képe

Szeretném világossá tenni: én NEM magyar ladderről beszéltem, hanem tornáról, ahol minden résztvevő minden más résztvevővel EGY meccset játszik. A meccs eredménye alapján kap pontot, s így alakul ki egy sorrend. A különbség az eddigiekhez képest a rugalmas lebonyolítás. Egyébként szó esett itt előselejtezőről.
Például egy ilyen torna lehetne az előselejtező, s az első 16 helyezett afféle Mesterek Tornája gyanánt vívhatná a Magyar Bajnokságot.
Teszem azt június végéig szabadon zajlanának a meccsek, aztán júliusban a zárás után új jelentkezők már nem csatlakozhatnának, hanem a hiányzó meccseket játszanák le a résztvevők. Ezután augusztusban indulhatna az utolsó felvonás, a Bajnokság. Júliusban mindenki eldönthetné, hogy lesz-e ideje, s ekkor nyilatkoznának sorban az 1-16. helyen végzők, hogy indulnak-e a bajnokságon, s aki nem, ahelyett a következő léphet be.

kele

nermal93
nermal93 képe

Igen ne keverjük össze a két dolgot, mint ahogy nekem sikerült.
Magyar Ladder az a Ranglista.
Csak eddig nem volt külön Magyar Ranglista meccs. Az indítvány az hogy tornán, bajnokságon kívűl legyen e ilyen potnszerzési lehetőség.

Nermal

Levente96
Last seen: 2 év 3 hónap
Csatl.: 2009. 03. 20. 14:34

Én nem szívesen látnák külföldit a MAGYAR bajnokságon, hacsaknem határon túli magyar...

Levente96

greencat
greencat képe
Last seen: 5 év 7 hónap
Csatl.: 2009. 07. 07. 12:54

Levente96 wrote:

Én nem szívesen látnák külföldit a MAGYAR bajnokságon, hacsaknem határon túli magyar...

Az hogy lehet hogy külföldi de nem határon túli magyar? :?
Szerintem ha beszéli valaki a Magyar nyelvet alap szinten, nyugodtan jöhet. Én csak az ellen vagyok hogy egy kukkot se érti mit írok, benyög óránként egy lol-t vagy xD-t és akkor ennyiből áll az egész.
Mindenki aki beszéli szép Magyar hazám gyönyörű nyelvét az részt vehetne szerintem akár milyen versenyen, bajnokságon. 8)

Én nem értek egyet ilyen egész éves bajnokival. Nekem nincs időm ennyit játszani, jó-jó hobbi szinten el megy ez a foglalatosság. De hogy állandóan meccseket keljen nyomjak csak azért hogy egy virtuális ranglistán feljebb másszak. Nagy előnyhöz juttatja azt az embert akinek sok "köhöm" szabad ideje van és erre fordítja. Szerény személyem úgy véli egy évben egy bajnokság és 1-2 torna bőőőven elég, még az is megterhelő. Ha valaki tényleg jó játékos fitogtassa ott az erejét, nem kellene mindenféle bonyolult rendszert létrehozni hogy egy kis fondorlattal előnyhöz jussanak. 8)

Bum bum hahaha...A törp menydörgő Bruum hatalmas villámló botjával leterített egy orkot majd előkapta a tőrét, és sziven szúrta.

TheMAze
Last seen: 6 év 2 hónap
Csatl.: 2011. 08. 11. 17:18

Nekem nincs viszonyítási alapom milyen volt a tavalyi, vagy az azelőtti bajnokság.
Nem tudom mennyire számít a véleményem, de azért leírom, talán előrébb visz.
Én úgy látom, az eddigin nem sikerült azt a célt elérni, hogy kiegyensúlyozottak legyenek a csoportok. Bár külön kerültek a kiemelt, győzelemre esélyes játékosok, az inaktivitás, és a visszalépések megfúrták a rendszert. Ezek ilyen kiszámíthatatlan tényezők.
Ezért rossz a csoportba sorsolós rendszer. A csoportba sorsolás elég lenne az első négynek, vagy hatnak, igy lehetne fokozni a végjáték izgalmait esetleg.

Amit szdik írt(mindenki játszik mindenkivel 1 vagy 2 meccset) az sokkal jobb, mint a csoportrendszer. Én kizárólag előnyöket látok a rendszerben.
Miért?
1. nincs nyaralás, vagy bármi egyéb miatti visszalépés
2. nincs sírás hogy kemény csoportba került valaki .
3. kényelmes időpontegyeztetés. Esetleg nincs is rá szükség, ha nem 1 ember van a szerveren, esélyes, hogy talál magának ellenfetet akárki
4. Aki nem top-játékos, annak is izgalmas lenne, hanyadik lesz a végelszámolásnál . Nem megy el a kedve az egésztől 2 vereség után.
4. Ha 6hónapig tart a bajnokság, és 30 meccset kell lejátszani, az 6naponta 1 meccs. Ha 12 hónap van rá, akkor pedig 12naponta 1 átlagban. Sokkal nyugisabb mint a mostani, amikor 6 meccsre van 8-10 nap. Feltételezem, a többség nem 1 hétig játszik intenzíven wesnothol évente. Sokkal inkább alkalomszerűen jön, amikor van rá ideje, kedve.
5. nem kell pl a 10. helyezésért külön meccset játszani
6. a bajnokság egyben adna egy korrekt erőviszonyt a játékosokról

nermal93
nermal93 képe

Ez is egy variáció, nem tartom elvetendőnek egyébként. Ez lenne egy külön torna mondjuk, ami különösen hosszú és a helyezésekért járna ranglista pont, nem pedig maguk a meccsek után. Ezen a megatornán, mondjuk van 24 nevező, akkor van 23 meccse mindenkinek, és mondjuk 6 hónap hosszú lenne a játékra adott idő.
Mondjuk annyit kéne szigorítani, hogy a jobbak ne húzzanak el az elején, hogy havonta max 4 tétmeccset lehet játszani, az utolsó hónapot kivéve.
(De azért ne mossuk össze a Ranglista Meccsekkel ezt a dolgot, mert az más tészta.)

Nermal

yanosz

Na akkor gondoljuk csak végig ismét (párszor már leírtam, de hát leírom megint).

Minden évben elismerjük, hogy ha mindenki játszik mindenkivel, az adja a legtisztább eredményt. De van vele egy komoly baj.
Gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
A jelen formájában a bajnokságra jelentkezik kb. 30 fő. Ha több hónapig tartani a jelentkezés, lenne 40-60. Ez alsó hangon 40 meccs. Egyrészt iszonyú sok összesen. Másrészt idővel eltünedezne 1,2,3,..10,..,x ? meccs után 10-20 fő.
Az eredményeiket ugye törölni kellene. Egy csomóan joggal háborognának az aktívak közül, hogy a győzelmeiket elvették, más szerencséseknek viszont a vereségeit annullálják. Ez a tornák tapasztalatait leszűrve (ahol 10-15 fő van) elég komoly kavarással jár.
Végül is kéne egy határidő, amikor ezt meg kéne tenni. Utána a maradék meccseket kéne lejátszani. Elárulom, sok meccs maradna.
Itt is eltünedezne néhány ember, mert a tizensokadik helyezésért nem nagy öröm küzdeni. Megint kizárások, megint új időpont.
A végén megkapnánk a mostani rendszert egy csomó hercehurca után.
Ja, és a végeredmény kb. 3 hét alatt kialakulna, ugyanis addig a legjobbak egymással ellen már játszanának (hiszen ők aktívak).

Tovább.
Már utaltam rá, hogy a dobogós helyeket kb. 4-5 ember osztja le egymás között, szinte csak az egymás elleni eredmények alapján, igazolásul nézd meg a tornák eredményeit.
A top 10 helyeket megint csak zömében egy kemény mag alkotja, hellyel-közzel 1-2 új névvel kiegészítve.
A többi meccs gyakorlatilag felesleges.
A bajnokságban az a cél, hogy minél kevesebb idő alatt, minél kisebb mérkőzésszámmal a lehető legpontosabb erősorrend alakuljon ki.
Vagyis a töltelékmecceket el kell kerülni.
Nézd meg a mostani csoportállásokat. Erőteljesen feltűnő, hogy a kizárások szinte csak az új játékosokat érintik, vagyis célszerű lenne őket előbb kipróbálni. Felesleges rögtön a főtáblára engedni őket.
Szintén felesleges a kb. top 10-et összeereszteni a kezdőkkel. A kezdők egymással meccseljenek, aztán akik állva maradnak, játsszanak a gyakorlott játékosokkal. Az azonos szintűek között viszont célszerű a több meccs a korrektebb eredmények miatt.
Javaslat: a főtábla 16 v. 24 fő, ide 8-12 fő kiemelés alapján játék nélkül bejut. A többi helyért létszámtól függően selejtező torna.
Itt megmutathatják a megbízhatóságukat és a tudásukat.
Főtáblán persze több csoportkör.

A kérdés az, kell-e magyar ladder. Tavaly agyaltunk rajta, pontozási rendszer is született rá, de láthatólag kicsi volt az érdeklődés.

Horus
Horus képe
Last seen: 1 év 6 hónap
Csatl.: 2007. 04. 24. 02:00

Mint a Tornák szervezője kijelenthetem, hogy teljességgel egyetértek yanosszal, egy-két mondatrészt még nyomatékosításképpen alá is húzatnék. Nagyon kell a selejtező, kellő fő esetén a kiemeléssel kiegészítve.
Ami még nem hangzott el, hogy a Torna rendszere nem is túlzottan randomálló, nagyon függ az eredmény attól, hogy a hasonló szintű játékosok egymás között mit játszottak. Egy meccset viszonylag könnyen meg tud fúrni a random, emlékezzünk csak az utolsó Torna döntőjére. Két, illetve három meccs mindenki ellen... na, az végképp neverending story...

Szerintem a mostani selejtező pedig megtette a dolgát, pont az jutott tovább, akiről nyilvánvaló volt, hogy továbbjut. Maximum akkor lehetett nehéz a helyes eredmény megírása, hogyha nem az ország területén tartózkodunk... Csak arra adnék magas szorzót, hogy Nermal csoportjában nincs második helyezet, és ezt valaki eltalálta.

nermal93
nermal93 képe

Teljes mértékig egyetértek yanosszal és horussal is.
Nem a bajnoksággal kapcsolatos, de ha már itt merült fel, akkor ez itt fejteném ki. Ahogy látom két fő csapásirány jelent meg az újításokat tekintve. Ezeket elneveztem és jellemeztem az alábbi módon, ahol nekem a Liga szimpatikusabb:

Magyar Ranglista meccsek:
- Jelentkezést nem igényel, mert mindenki automatikusan részt vesz
- Nincs időkorlát, mivel egész éves
- Minden megnyert mérkőzés után jár bizonyos számú ranglista pont
- Senki sem tud visszalépni, nincs probléma a nem játszókkal
- Azonos tudású ellenfelek, de nem lehet kihívni bárkit
- Kötelezővé válik a játék a kevésbé ráérőknek, hogy tartani tudják a ranglista helyezésüket
- A legjobbakat senki sem hívná ki
- Tetszőleges faj- és vezér választás
Korlátozások:
- Havonta 3 meccset lehet maximum
- Csak olyan játékosokkal lehet játszani, akik a ranglistán bizonyos közelségben vannak

Magyar Wesnoth Liga:
- Jelentkezést igényel
- 6 hónapos szezon mondjuk
- Mindenki mindenkivel játszik 2 meccset
- Az elért helyezésért jár ranglista pont, nem pedig minden győzelem után
- Győzelem 3 pont, döntetlen 1 pont, vereség 0 pont
- Visszalépők nem nagyon lesznek, a játékra adott hatalmas idő miatt
- Nem feltétlenül csak azonos tudású ellenfelek vannak, ezért lehet tanulni a profiktól
- Kevesebb eséllyel lesz pontegyenlőség a játékosok nagy száma miatt
- Lehet A és B liga, hogy szortírozzuk a játékosokat. A ligába kerülnének a ranglistán lévő első X, a B ligába a maradék ranglistás és az újoncok, így elkerüljük, hogy a profik fölöslegesen játszanak kezdőkkel és a kezdők azonos kaliberű ellenfeleket kapnak.
A következő szezonra a B liga első három játékosa feljuthat az A liga utolsó 3 játékos helyére
Korlátozások:
- Havonta lehet fajt, vezért váltani/ egyáltalán nem lehet fajt és vezért váltani (kérdéses pont)
- Havonta maximum mondjuk 4 meccs, kivéve az utolsó hónap, amikor bármennyit lehet
(Egy példa: Mondjuk egy liga 12 játékos esetén, 22 meccs oer koponya, 6 hónap, azaz 3,6 meccs havonta fél éven át)

Nermal

kele
kele képe

A Wesnoth Ligában éppúgy elmehet az ember kedve a továbbjátszástól néhány forduló után. Ez ellen nincs orvosság.
Nermal két verziója mellé egy harmadikat felvetnék, gyakorlatilag ugyanazt, amit leírtam, kissé finomítva:

Kétmenetes bajnokság:

Első menet: két hónap alatt körmérkőzéses csoporttorna. A két hónap alatt bármikor lehet csatlakozni. Az utóbb csatlakozó KÖTELESSÉGE, hogy a korábban jelentkezőket megkeresse a meccsek ügyében. Mindenki köteles válaszolni a megkeresésekre. (A jelentkezés például lehetne annyi, hogy a fórumon egy erre a célra rendszeresített témában megadja az elérhetőségét). Aki egy hétig nem jelez vissza a megkeresésekre, az kizárásra kerül (miután a bírói megkeresésre sem reagált mondjuk három napig). Célszerű egy "jelenléti ív" téma is, ahol mindenki jelezhetné, ha ideiglenesen nem elérhető.
Ezután két hét maradna a még le nem játszott meccsekre. Az utolsó két hét előtt legalább a meccsek felét le kell játszani mindenkinek (tehát utolsó nap nem érdemes jelentkezni).
Az első 16 helyezett vigaszágas kieséses rendszerben eldöntené a bajnokság sorsát. Így valami tétje még a 16. helynek is lenne, s valószínűleg a tizenvalahanyadik helyekért lenne a legnagyobb küzdelem.

Második menet: Mesterek Tornája kieséses, vigaszágas rendszerben. A győztes a magyar bajnok.

Persze ebben a rendszerben is előfordulhat, hogy valaki rosszul jár, de hát az mégsem járja, hogy sok ember szenvedjen egy-két alak miatt. Világos szabályok esetén nincs szükség hosszabbításokra. Ha valaki nem tudja megoldani, hogy gép előtt legyen, nem kötelező részt venni a bajnokságon. A hosszabbítás végszükség esetére van, nem azért, hogy az legyen a fő időszak.

kele

kele
kele képe

Egyébként lehet finomítani a fenti rendszeren. Egyfajta önszabályozást beépíteni. Nevezetesen azt, hogy az 50%-os játszmaarány szükséges és elegendő is. Vagyis nem kell mindenkinek mindenki ellen játszania, ha nem akar, de kihívást nem lehet visszautasítani:)
A két hónap kicsit hosszúnak tűnik, de ha a létszám eléri mondjuk a 40 főt, akkor elég sok meccset kell lejátszani. Aki nevez, legyen tisztában vele, hogy ez komoly dolog, s nem csak tessék-lássék valami. Időt kell szánni rá. Legyen kevesebb ember, de azok rendesen játsszanak! 8-10 meccs után kialakulna egy sorrend, aki a végén van, az aligha fogja az élen állót kihívni, ha nem akar egy nagy zakóval gazdagodni. Aki meg toronymagasan vezet, annak nem kell hajkurászni az utolsó helyen állót, hogy mindenáron játsszanak. Első körben a cél a 16 közé jutás, így aki benn van, az malmozhat, ha akar, érdeke a 16-on túliaknak van a játékra. Ugyanakkor senkinek nem kell unatkoznia, mert elegendő lehetőség van játszmákra. Aki inaktív, az kipontozódik, csak magának tehet szemrehányást, vagy szidhatja a gépet és/vagy a netszolgáltatót...
A csoportmeccsek során nincs olyan finom rendszer, ami ténylegesen jól tükrözné az erőviszonyokat. Lehetnek régi motorosok, akik csak erre az alkalomra térnek vissza, s erősebbek, mint a tényleg kezdők, s mégsem jutnak tovább. A tényleges erőviszonyokat egy általánosabb rendszer keretében lehet felmérni.

A két hónap nem szentírás. Ha hamarabb véget érnek a meccsek a kevés jelentkező miatt, vagy kialakul a 16-os mezőny, akkor tovább lehet lépni a következő menetre. Az alsóház is folytathatja a küzdelmeket, ha akarja parallel. Legalább hasonló tudású játékosokat találnak.
Ugyanakkor a két hónap lehetőséget ad arra is, hogy ha valaki az elején nem ér rá, akkor később csatlakozzon be, ha meg az elején nem ér rá, akkor később, de akkor az ő felelőssége, hogy elérje az 50%-os játszmaarányt. Fontossá válik a "jelenléti ív".

Szerk.: Azt csak halkan jegyzem meg, hogy esetleg a második menetre sincs szükség, ha az első 16 helyezett közül mindenki mindenkivel játszott. Ez esetben az azonos pontszámot elértek között lehet szükség újabb meccsekre, ha a helyezés egyértelműen nem dönthető el.

kele

nermal93
nermal93 képe

kele a te javaslatod inkább egy kihívás alapú tornának lenne jobb, nem pedig bajnokság selejtezőnek, de annak egészen ötletes.
2 hónap elég nagy idő az inaktívok kiszűrésére és a 16 továbbjutó megtalálására. Most egy hónap alatt sikerült eldönteni jelentkezéssel együtt, továbbá a kiemeléses rendszerrel sem lenne több.

Nermal

kele
kele képe

Sikerült, de hogy mennyire korrekten az erősen vitatható. Eldöntöm, ki jut tovább...
A csoportbeosztás nem képes orvosolni a legfőbb problémát, hogy nem a legerősebbek jutnak tovább, az inaktívok meg alaposan bekevernek. A legfőbb probléma, hogy egyedi beavatkozásokra van szükség, ami viszont sérelmeket okozhat.
Egyébként a puding próbája az evés. Az év hátralévő részében megejthető egy torna, ahol tesztelni lehetne a rendszert.
A két hónap a meccsek száma miatt szükséges.
Egyébként meg az utólag felvetett módosítással két hónap alatt a teljes bajnokság megejthető. Ennél rövidebb ez sem lesz.

kele

nermal93
nermal93 képe

Egyetértek. Ki kell próbálni először, hogy ez a kihívásos rendszer mennyire működik, még mielőtt élesben alkalmaznánk. Aztán meg majd meglátjuk, hogy kinek mennyire tetszett, meg hogy melyik rendszer legyen. Így lesz a legjobb.

Nermal

Oldalak

Topic locked